Často kladené otázky

Začneme asi najpopulárnejšou otázkou,

Prečo Linux Mint a nie Ubuntu?

Na tému porovnávania Linuxu Mint a Ubuntu existuje nespočetne veľa článkov s rozličnými výsledkami. Pravdou však je, že ani jedna distribúcia nie je vyslovene lepšia ako tá druhá, ide len o každého subjektívny výber. Linux Mint bol dokonca vytvorený z Ubuntu, no časom sa od seba vzdialili. Prostredie Ubuntu je inšpirované OS X (operačným systémom Applu), Linux Mint sa pritom viac podobá na Windows. Keďže projekt Nebojte sa Linuxu je zameraný najmä na používateľov Windowsu, tento faktor je dosť dôležitý. Prechod z Windowsu na Linux Mint bude bezproblémový, pričom zvykanie si na prostredie Ubuntu by mohlo (najmä laikom) zabrať nejaký čas. Linux Mint má taktiež viac dostupných nastavení výzoru a funkčnosti ako Ubuntu, ktoré používate viac-menej tak, ako bolo nainštalované. Menej nastavení môže niekomu vyhovovať, čiže ide opäť len o subjektívny názor používateľa. Tak jednoducho, ako sa dá vyskúšať Linux Mint, môžete vyskúšať aj Ubuntu, výber je na vás. Na tejto stránke nájdete ale tipy a návody písané pre Linux Mint, pričom pre Ubuntu nemusia vždy platiť. Linux Mint si rýchlo získava popularitu po celom svete, podľa niektorých štatistík už dokonca Ubuntu predbehol.

usage_stats

Tento graf pochádza z článku z konca novembra 2011, je založený na štatistikách pochádzajúcich z DistroWatchu (založeného Košičanom Ladislavom Bodnárom). Niektorí ľudia všeobecne spochybňujú presnosť štatistík DistroWatchu, keďže sú založené na návštevnosti istých stránok. Nič to ale nemení na fakte, že kým Ubuntu odvtedy používateľov stráca, Linux Mint si ich získava.


Prečo Linux Mint MATE a nie Cinnamon?

Ak ste si o Linuxe Mint vyhľadávali nejaké informácie, určite ste postrehli často spomínanú verziu Linuxu Mint nazvanú Cinnamon. Prečo sme si teda zvolili MATE a nie Cinnamon? Hlavnými vlastnosťami Cinnamonu sú podľa tvorcov Linuxu Mint elegantnosť, modernosť a inovatívnosť, pre MATE sú to stabilita, robustnosť a tradičnosť. Cinnamon experimentuje s modernejším výzorom, pričom MATE stavia na tradície. Cinnamon je používanejším, nám sa ale MATE páči oveľa viac. Rozdiel medzi týmito verziami je hlavne vo výzore, návody a skriptá na tejto stránky by tak mali fungovať aj pre Cinnamon. Testovali sme ich ale hlavne s MATE, ktorý aj odporúčame.


Musím sa vzdať niektorých činností, ak chcem používať Linux?

Nie, s Linuxom viete robiť všetko, čo ste vedeli s Windowsom, nemusíte sa tak ničoho vzdávať. Problémom môžu byť jedine niektoré zastaralé technológie ako napr. Microsoft Silverlight, ktorý nespustíte ani na zariadeniach s Androidom a iOS. Ak neviete, čo je Silverlight, pravdepodobne ho potrebovať ani nebudete. Ak nutne potrebujete spustiť nejaký .exe súbor, odporúčame vám nainštalovať program Wine pomocou príkazov spomenutých na tejto stránke. Na prácu s textom, tabuľkami a prezentáciami vám namiesto Microsoft Office odporúčame používať LibreOffice, ktorý je aj predinštalovaný.


Stratím inštaláciou Linuxu moje súbory a dokumenty?

V prípade, že si zvolíte inštaláciu tzv. dual-bootu, čiže si na počítači necháte Windows a Linux len priinštalujete, nestratíte nič. Z Linuxu Mint dokonca viete prehliadať priečinky, ktoré ste vo Windowse používali. Tým si viete z Windowsu do Linuxu skopírovať všetko bez použitia USB, alebo iného média. V prípade, že sa Windowsu zbavujete a Linux bude vašim jediným operačným systémom, budú samozrejme vaše dáta vymazané. V oboch prípadoch vám odporúčame vytvoriť zálohu vašich dôležitých súborov.


Musím v Linuxe Mint používať príkazový riadok?

Nie, ten používať vôbec nemusíte. Môžete vďaka nemu ale vykonať isté činnosti veľmi jednoducho a rýchlo, preto sa príkazového riadka netreba báť. Ak vám napríklad niekto poradí, aby ste si nainštalovali program Gparted, môžete to urobiť aj bez príkazového riadka preklikaním sa cez Správcu Softvéru. Oveľa jednoduchším spôsobom ale je, ak vám povie, aby ste do terminála zapísali príkaz sudo apt-get install -y gparted. Otvoríte terminál buď cez Menu -> Terminál, alebo ak ste použili na inštaláciu Linuxu náš návod, klávesovou skratkou Ctrl + E. Príkaz doň jednoducho skopírujete (do terminála viete vložiť skopírovaný text pomocou kliknutia pravým myšítkom a zvolením Vložiť), zadáte vaše heslo a zvyšok sa urobí automaticky.


Ktorý antivírus si mám nainštalovať?

Ak ste postupovali podľa nášho návodu a počítač nepoužívate ako webserver, nepotrebujete žiadny antivírus. Počítač vám dostatočne zabezpečí Ufw, čiže Uncomplicated Firewall. Taktiež vám odporúčame do prehliadačov pridať doplnok Adblock, vďaka ktorému na internetových stránkach nebudete mať reklamy. Sú jednak otravné a pre Windows sú aj častým zdrojom vírusov. Návod na pridanie Adblocku pre prehliadače Google Chrome a Mozilla Firefox nájdete v tejto časti. Pre zvýšenú bezpečnosť vo všetkých operačných systémoch vám odporúčame neotvárať prílohy emailov od neznámych odosielateľov. Ďalej, ak od vás bude počítač požadovať heslo a vy neviete prečo, v žiadnom prípade ho nezadávajte. Mohlo by to spôsobiť napríklad inštaláciu nevyžiadaného programu.


Potrebujem ovládač na grafickú kartu?

Záleží od toho, na čo chcete počítač používať. Ak ste si hneď po inštalácií Linuxu mohli vybrať, resp. mali automaticky nastavené zmysluplné rozlíšenie a na počítači neplánujete hrať náročné hry, ovládač pravdepodobne nie je nutnosťou. Ak ale máte nejaký ovládač uvedený v Správcovi ovládačov, mali by ste ho skúsiť. Ak v Správcovi ovládače nemáte, môžete skúsiť ovládač nainštalovať ručne v závislosti od grafickej karty buď týmto návodom pre AMD, alebo týmto pre Nvidiu. Tu ale môžete natrafiť na problémy, keďže podľa zakladateľa Linuxu Linusa Torvaldsa Nvidia nechce podporovať Linux. Ak máte pocit, že sa výkon zhoršil, zvoľte pôvodný ovládač (pravdepodobne nouveau).

contributors

Kto tvorí Linux?

Spočiatku Linux vyvíjali najmä dobrovoľníci, no to sa už zmenilo. Od roku 2005 do kódu jadra Linuxu prispelo vyše 12 000 vývojárov z viac ako 1 200 spoločností. Keďže Linux využíva v nejakej forme každá veľká firma, niektoré s jeho vývojom aj pomáhajú. V jadre Linuxu sa v priemere uskutoční 7.7 zmien za hodinu, ktoré sú kontrolované. Prácu na projekte s otvoreným zdrojovým kódom si netreba predstavovať tak, že doň môže hocikto vložiť ľubovoľný kód. Aj keď môže každý svoj kód navrhnúť, musí byť schválený kontrolórmi. V prípade Linuxu sú tieto kontroly známe svojou prísnosťou. Kontrolórmi sú hlavní vývojári Linuxu, vrátane zakladateľa Linusa Torvaldsa. Kódy písané priamo ním už vďaka popularite Linuxu tvoria iba zhruba 0,7%.

contributors

V tejto tabuľke publikovanej 18.2.2015 sú zobrazení najväčší prispievatelia do jadra Linuxu. Ak spočítame položky "None", čo sú prispievatelia bez firemnej príslušnosti a "Unknown", ktorých nemožno s úplnou istotou spájať so žiadnou firmou, nám vyjde podiel nezávislých vývojárov, ktorým je takmer 17%. Tabuľka reprezentuje príspevky od septembra 2013 do januára 2015. V roku 2011 patril medzi prispievateľov aj Microsoft, ktorý chcel zlepšiť podporu pre svoj virtualizačný systém Hyper-V. Boli v ňom použité komponenty s otvoreným zdrojovým kódom spolu s uzavretým kódom, čím porušovali licenciu GPL. Tým boli viac-menej nútení zdieľať a otvoriť svoje zdrojové kódy. Po úprave ich systému Hyper-V s podporou Linuxu prestali.


Ako zistím, či mi bude Linux na pc fungovať správne?

Jedným zo spôsobov je vyskúšanie Linuxu bez rizika. Počas skúšania si môžete vyskúšať wifi, bluetooth, grafickú kartu, tlačiareň a podobne. Môže sa stať, že vám wifi nebude fungovať. To ale viete opraviť až po nainštalovaní Linuxu. Druhým spôsobom na zistenie, či Linux Mint funguje na určitom modeli notebooku správne, je porovnanie hardvéru s hardvérom ostatných používateľov. Na tejto stránke si môžete zvoliť váš typ notebooku. Následne sa zobrazí zoznam používateľov s tým istým modelom a ich názorom, či im notebook funguje výborne, alebo má nejaké nedostatky. Ak sú tieto nedostatky opraviteľné, môžete často nájsť aj návod na ich opravu. Príklad opravenia wifi môžete nájsť pri tomto notebooku. V prípade potreby môžete jednotlivých používateľov aj kontaktovať.


Čo mám robiť pre údržbu systému?

Údržba systému v Linuxe je extrémne jednoduchá. Na rozdiel od Windowsu tu neexistujú priečinky rozhádzané hore dole, v ktorých sú uložené rôzne nepoužívané dáta. Ak odinštalujete niektorý program, odinštaluje sa úplne, so všetkým, čo k nemu patrí. Nezostanú žiadne záznamy v registroch, ktoré by počítač časom spomaľovali, keďže Linux registre používané Windowsom ani nemá. Taktiež Linux kvôli jeho súborovému systému nemusíte nikdy defragmentovať. Na odstraňovanie nepotrebných súborov sa v Linuxe často používa program Bleachbit. Používame a odporúčame ho aj my. Je spustiteľný aj z príkazového riadka a je možné mu zadať parametre, ktoré položky sa majú vymazať, tým sa dá zautomatizovať. Ak ste si Linux inštalovali podľa nášho návodu, alebo sme vám Linux inštalovali my, máte to už nastavené. Každé 3 mesiace (marec, jún, september, december) sa z vášho systému vymažú nepotrebné súbory. Ak nebudete mať v prvý deň daného mesiaca zapnutý počítač, nič sa nedeje, vyčistí sa vtedy, kedy ho zapnete. Spraví sa to úplne automaticky, vy na to nemusíte vôbec myslieť. Okrem iného sa vymaže aj vyrovnávacia pamäť (cache) prehliadačov. Prehliadače si pri návšteve každej stránky uložia niektoré obrázky na váš počítač, aby sa pri opätovnej návšteve mohla stránka načítač rýchlejšie. Tie môžu rýchlo zabrať aj niekoľko GB, čiže sa ich odporúča z času na čas vymazať na všetkých operačných systémoch.


Ako dlho bude môj operačný systém podporovaný?

31.5.2014 bola vydaná dlho očakávaná, nová verzia Linuxu Mint, Linux Mint 17 Qiana. Ide o tzv. LTS (long term support) verziu, podporovaná bude do roku 2019. Aj keď budú naďalej každých 6 mesiacov vydávané nové verzie, ak nechcete, nemusíte ich vôbec používať. Všetky aktualizácie budú dostupné aj pre súčasný Linux Mint 17. Koncom novembra bol vydaný nový Linux Mint 17.1 "Rebecca", môžete si systém aktualizovať jednoducho cez Správcu aktualizácií bez preinštalovania systému. Pred aktualizáciou si ale nezabudnite urobiť zálohu dôležitých súborov.

contributors

Prečo odporúčate dokumenty ukladať do formátov Microsoftu?

Mnoho ľudí si všimne, že v časti Úvodné nastavenia 2 odporúčame pre LibreOffice ukladať súbory do formátu Microsoft word/excel/powerpoint 93/2000/xp/2003. Má to ale svoj dôvod. Snažíme sa Linux šíriť medzi bežnými ľuďmi, ktorí ho príjmu iba ak s ním nebudú mať každodenné problémy. Ukladanie dokumentov do predvolených formátov LibreOffice odt/ods/odp spôsobí, že ho ľudia používajúci Windows a Microsoft Office nebudú vedieť otvoriť. Ak teda niekto vytvorí dokument a rozpošle ho svojim známym používajúcim Windows, budú s ním mať problémy a neotvoria ho. To by sa samozrejme nepáčilo ani jednej strane, preto sme sa zatiaľ rozhodli spraviť kompromis a odporúčame ukladať dokumenty do spomenutých formátov.