Ideálny používateľ pre Linux

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, pre koho je Linux ako stvorený. Nejde o náš článok, ale o náš preklad The most obvious user for Linux isn't who you think, s ktorým sa úplne stotožňujeme:

Chystám sa urobiť jedno dosť odvážne vyhlásenie (aj keď to nie je nič nezvyčajné). Dnes ráno som si prechádzal moje obľúbené stránky o technologických novinkách, ktoré obsahovali správy o vírusoch, trápeniach s Windowsom a iných problémoch trápiacich rozličné platformy.

A potom to prišlo... kto je vlastne ideálnym používateľom Linuxu? Nie je to vývojár (aj keď on z neho má pravdepodobne viac úžitku ako iní používatelia), nie je to ani hráč, ani geek, ani administrátor. Ideálnym kandidátom je bežný človek.

Chvíľku strpenia.

Ak ste už niekedy robili konzultácie, alebo inak pomáhali ľuďom s PC, tak viete, že hlavným problémom, ktorý vám stojí v ceste ku skutočnej práci (ešte viac ako problémy s tlačiarňou) sú klienti, ktorí sa znovu a znovu neustále vracajú s rovnakými problémami.

  1. Malvér
  2. Vírusy
  3. Modrá obrazovka smrti

Nezáleží na tom, ako sa ich snažíte ochrániť alebo vzdelávať, viete, že sa skôr či neskôr vrátia. Prečo? Ide o tých používateľov, ktorí kľudne prechádzajú zavírenými oblasťami bez zamyslenia sa nad následkami. Stiahnu si hocičo, čo sa im zapáči, nainštalujú si aplikácie, ktoré pravdepodobne nakazia ich systém a používajú softvér (ako Internet Explorer), ktorý je známy nedostatočným zabezpečením.

Je to spôsobené ich nedostatočnou informovanosťou.

Ide o ľudí, ktorí sú pre Linux ideálni. Je na čase, aby si ľudia v IT túto skutočnosť uvedomili.

Svet sa točí okolo prehliadačov, samotné platformy pomaly miznú. Práve preto je teraz najlepší čas na prechod na Linux. Ide o jednoduchú ponuku. „Chceli by ste používať počítač, ktorý nám nebudete musieť priniesť každý mesiac kvôli odstráneniu vírusov a malvéru?“

Práve teraz je najlepší čas na prechod na Linux.

Jednoduché ako facka.

Bežný človek je pre Linux ideálnym, pretože:

  1. Nechce stále mať zo všetkého to najnovšie
  2. Nehraje hry
  3. Trávi väčšinu svojho času v prehliadači
  4. Je náchylný na inštaláciu toolbarov, šetričov obrazovky a iných nástrojov na „zrýchlenie PC“
  5. Sťažuje sa zakaždým, keď musí minúť peniaze na „odstránenie nepotrebných vecí“

Títo používatelia už nie sú závislými na platforme, ale na Softvéri ako Službe (SaaS). To je práve oblasťou, v ktorej Linux vyniká už od vzniku - práca s a na internete.

Názor, že Linux je pre bežného človeka ako stvorený, by mal byť samozrejmosťou pre každého, kto má s IT niečo spoločné. Áno, viem o tom, že existuje aj starší softvér a sú situácie, na ktoré sa Linux proste nehodí. Tých je ale stále menej a prehliadač sa čoskoro stane tým jediným, čo bude podstatné. Prečo teda nezačať s úpravou počítačov tak, aby boli tomuto trendu prispôsobené čo najviac? Strávte chvíľku vzdelávaním ľudí ohľadom Linuxu a nechajte, nech si ho vyskúšajú.

Príslovie „Nauč človeka chytať ryby“ sa tu hodí ako vyšité.

Viem, že sú na svete aj IT špecialisti, pre ktorých sú títo používatelia všetkým. Príval počítačov kvôli odstráneniu malvéru a vírusov je to, čo im dáva prácu. Sú tu ale 2 veci, ktoré si treba uvedomiť, aj keď pred niekoľkými rokmi ešte neplatili:

  1. Microsoft pri osobných počítačoch zlyháva
  2. Migrácia na mobily je v plnom prúde

Príde čas, kedy sa aj títo ľudia pridajú k davu a jedine mobilná platforma bude tá, ktorá sa bude používať. Ich neustála frustrácia z osobných počítačov len urýchli ich prechod na tablety a chytré telefóny, ako vybrané platformy. Ak k tomu dôjde, budú stratení (mobilné platformy zlyhávajú len zriedkavo).

Nezabúdajme ani na to, že tieto fakty dobre ilustrujú Chromebooky. Priemerný človek doma, alebo v práci, nepotrebuje okrem prehliadača takmer nič. A ideálnou platformou naň je? Linux. Bezpečný, stabilný a pripravený na používanie.

Ak ste teda unavený z neustáleho vyrušovania bežnými ľuďmi, alebo skutočne chcete ľuďom pomôcť skončiť s ich problémami, pouvažujte nad tým, že im odporučíte Linux.

Aký je váš názor o bežných ľuďoch? Vyhovoval by im Linux, alebo by mali ostať pri tom, čo používali posledné dve desaťročia, nezávisle od nákladov a frustrácie? Dajte nám v diskusii vedieť, či prišiel čas na zmenu.

12.2.2015