Oblasti používajúce/zvažujúce Linux

Stále viac a viac štátov/miest prešlo, resp. zvažuje prechod na Linux. Ide prevažne o použitie vlastných distribúcií, okrem maximálnej bezpečnosti a ušetrených peňazí tak získajú aj operačný systém, nad ktorým majú plnú kontrolu. To je v mnohých prípadoch dôležitejšie ako peniaze. Trend prechodu na Linux sa zintenzívnil najmä v roku 2013, kedy sa blížilo ukončenie podpory Windowsu XP Microsoftom. Podpora bola definitívne stopnutá 8. apríla 2014. Keďže táto sekcia sa zaoberá štátmi a mestami, pod počítačmi sa myslia hlavne počítače administratívnych pracovníkov. Ide o ľudí, ktorí nie sú technicky zameraní. To je v súlade s cieľom tohto projektu, ktorým je dokázanie, že na to, aby ste vedeli používať Linux, nemusíte byť žiadnym počítačovým géniom. Pred vyše 10 rokmi ešte Linux skutočne nebol pre všetkých, dnes je to už ale úplne inak.

Ak pri niektorej oblasti vieme o slovenskom/českom zdroji, je uprednostnený pred anglickým. Z českých zdrojov je najpoužívanejším Deep in IT, zo slovenských je to stránka Spoločnosti pre Otvorené Informačné Technológie.


Oblasti, ktoré používajú/zvažujú Linux

 1. Česká pošta
 2. Čína
 3. Francúzske žandárstvo
 4. Gummersbach (Nemecko)
 5. India
 6. Island
 7. Južná Kórea
 8. Kuba
 9. Macedónsko
 10. Mníchov (Nemecko)
 11. Turín (Taliansko)
 12. Rusko
 13. Španielsko
 14. Valencia (Španielsko)

Oblasti, ktoré podporujú používanie, alebo vývoj otvoreného softvéru

 1. Maďarsko
 2. Švédsko
 3. Taliansko
 4. Toulouse (Francúzsko)

Zhrnutie niektorých ďalších významných inštitúcií používajúcich Linux nájdete na anglickej wikipedii, ako aj na tejto stránke.

14.01.2015