Synchronizácia súborov pomocou Dropboxu

Dropbox je veľmi populárnou službou, presnejšie ide o internetové úložisko pre vaše súbory. Používať ho môžete prostredníctvom ich internetovej stránky. Tam môžete vaše súbory jednoducho nahrať, budete ich tak mať kedykoľvek k dispozícií. Musíte sa jedine prihlásiť s vaším účtom z ľubovoľného zariadenia. Ak chcete, aby sa k vašim súborom mohol dostať ktokoľvek, nahrajte ich do priečinka "Public". Odkaz na daný súbor si viete vygenerovať na ich stránke kliknutím na súbor pravým tlačidlom myši a zvolením "Copy public link".

Najsilnejšou stránkou Dropboxu je ale online synchronizácia súborov. Ide o funkciu, kedy sa všetky zmeny vykonané v danom priečinku automaticky zosúladia s údajmi, ktoré vidíte po prihlásení na webstránku. Spĺňa to viacero účelov naraz. Jednak sa o vaše súbory nemusíte báť, pretože si synchronizáciou vytvárate online zálohu, zároveň budete mať k dispozícií aj staršie verzie daných súborov. Ak ste napríklad niektorý súbor zmenili, ale potrebujete nejaké údaje z jeho staršej verzie, môžete si tieto staršie verzie prejsť a potrebný údaj vyhľadať.

Dropbox si môžete najjednoduchšie nainštalovať zadaním tohoto príkazu do terminálu:

sudo apt-get install -y nautilus-dropbox && dropbox autostart y

Vďaka tomuto príkazu sa Dropbox nainštaluje a automaticky spustí po každom spustení počítača, vy na to nemusíte vôbec myslieť. Ako dôkaz, že je Dropbox spustený, by ste mali vidieť na pravej strane spodnej lišty modrú ikonu Dropboxu, na ktorom je biela fajka. To znamená, že je so synchronizáciou všetko v poriadku. Po prvom spustení sa musíte prihlásiť vašim Dropbox účtom a zvoliť, kde sa má nachádzať synchronizovaný priečinok. Tiež si môžete zvoliť, či sa má synchronizovať všetko, čo u nich máte uložené, alebo iba vybrané časti. Dropbox momentálne nie je v slovenčine dostupný, na jeho nastavenie by vám mali ale stačiť základy angličtiny. Následne sa na váš počítač stiahnu všetky synchronizované súbory.

To je z vašej strany všetko, zmeny vykonané v synchronizovanom priečinku budú automaticky aktualizované medzi všetkými zariadeniami, na ktorých máte túto synchronizáciu zapnutú. Okrem počítačov môžete synchronizáciu použiť aj na vašom chytrom telefóne. Nemali by ste do týchto priečinkov ale dávať príliš veľké súbory alebo veľké množstvá fotiek, keďže tie zaberajú veľa miesta a mohlo by trvať dlho, kým by sa cez internet odoslali. Tiež by ste na podobných miestach nemali ukladať súbory s vašimi heslami, alebo inými citlivými údajmi.

Dropbox