Inštalácia programov

Inštalácia pomocou Správcu softvéru (odporúčané pre začiatočníkov)

Pre začiatočníkov je najjednoduchším spôsobom inštalácie programu použitie Správcu softvéru. Nájdete ho v Menu -> Správca softvéru, na jeho spustenie budete musieť zadať heslo administrátora. Ak ste Správcu úspešne spustili, zobrazí sa niekoľko kategórií programov. V prípade, že neviete presne ktorý program chcete nainštalovať a viete napríklad len to, že potrebujete nový prehrávač hudby, si môžete pozrieť podporované prehrávače hudby v kategórií "Zvuk a video". Programy sú zoradené podľa hodnotení a používanosti užívateľmi. Po zvolení niektorého programu (dvojklikom) máte väčšinou k dispozícií aj zopár jeho obrázkov, popis programu a komentáre užívateľov. Ak chcete daný program nainštalovať, stačí kliknúť na "Inštalovať" a všetko ostatné sa dokončí automaticky. Ak máte tento program už nainštalovaný, namiesto tlačidla "Inštalovať" uvidíte tlačidlo "Odstrániť", ktoré daný program odstráni.

Správca softvéru


Inštalácia pomocou príkazového riadka

Okrem inštalácie programov cez Menu -> Správca Softvéru sa dá inštalovať programy aj cez príkazový riadok, a to príkazom sudo apt-get install -y <názov programu>. Ak vám napríklad niekto známy povedal, aby ste si nainštalovali program Blender, nemusíte ho hľadať v Správcovi softvéru. Stačí ak spustíte terminál a zapíšete sudo apt-get install -y blender.
sudo - spôsobí vykonanie nasledujúceho príkazu ako administrátor pc, čiže musíte vedieť aj jeho heslo.
apt-get - je to príkaz zodpovedný okrem iného za od/inštaláciu programov.
install -y - týmito parametrami dáte najavo, že chcete program inštalovať. Pri niektorých programoch inštalátor oznámi veľkosť inštalovaného programu a spýta sa, či s touto veľkosťou súhlasíte. Nepovinný parameter "-y" spôsobí automatický súhlas, čiže inštalácia nebude čakať na vašu interakciu..
blender - ide o názov programu, ktorý chcete nainštalovať.
Týmto spôsobom môžete inštalovať len programy podporované Linuxom Mint. Či je vami požadovaný program podporovaný, môžete zistiť jednoduchým zadaním názvu programu do terminálu. Ak teda zadáte blender a blender je podporovaný, ale ešte nie nainštalovaný, zobrazí sa chybová hláška oznamujúca možnú inštaláciu, aj potrebný príkaz. Ak tento program už máte nainštalovaný, spustí sa.

Inštalácia programov stiahnutých z internetu

Ak vytúžený program v predošlom zozname nenájdete, môžete si ho samozrejme aj stiahnuť z internetu. Potrebujete inštalačný súbor určený pre Linux. Ak budete mať na výber viac verzií Linuxu a Linux Mint medzi nimi nebude, stiahnite si verziu pre Ubuntu. Inštalačný súbor bude pravdepodobne mať koncovku .deb, .sh alebo .run. Vojdite do adresára, v ktorom sa inštalačný súbor nachádza, pravým myšítkom kliknite na prázdne miesto a zvoľte "Otvoriť v terminále". Vysvetlíme vám to na inštalácií programu XAMPP, ktorý sa používa pri práci s php. Stiahnutí súbor sa nazýva "xampp-linux-x64-1.8.3-2-installer.run". V termináli teda zapíšete ./xampp-linux-x64-1.8.3-2-installer.run. Stačí, ak napíšete "xam" a stlačíte Tab, názov súboru by sa mal automaticky doplniť. Ak sa názov nedoplní, alebo po vypísaní celého názvu súboru bude vyhlásená chyba "Prístup odmietnutý", znamená to, že súbor nemá povolenie byť spustený ako program. Zadajte teda chmod +x xampp-linux-x64-1.8.3-2-installer.run, opäť si môžete pomôcť Tabom. Právomoci môžete zmeniť aj kliknutím na súbor pravým myšítkom a zvolením vlastností. Stačí v časti "Práva" zaškrtnúť možnosť "Povoliť spustenie súboru ako programu". Skúste znova spustiť program prvým príkazom.
Ak sa objaví chybová hláška, že nemáte na spustenie inštalácie potrebné práva, alebo že potrebujete program spustiť ako správca "root", pridajte pred príkaz slovko "sudo". Dostanete tak príkaz sudo ./xampp-linux-x64-1.8.3-2-installer.run Po výzve zadajte heslo (nebude vidno, že niečo píšete, ale to je ok) a potvrďte ho Enterom. Inštalácia by sa mala úspešne spustiť.


Odinštalovanie programu

Na odinštalovanie programu existuje tiež viacero spôsobov. Najjednoduchším je kliknutie pravým myšítkom na spúšťač aplikácie v ponuke a zvolenie „Odinštalovať“. Ak chcete program odinštalovať pomocou príkazového riadka, zadajte sudo apt-get purge -y <názov programu>. Tieto spôsoby platia iba pre programy nainštalované pomocou Správcu softvéru, alebo príkazového riadka pomocou príkazu „sudo apt-get...“