Pomoc

V tejto časti vám skúsime poradiť s problémami, s ktorými ste sa možno stretli. Ak ste tu riešenie pre váš problém nenašli, napíšte nám o ňom. Pravdepodobne hľadá rovnaké riešenie aj niekto iný. Nepomôžete tak len sebe, ale aj iným.

Neviem sa pripojiť na wifi

Wifi je jedným z prípadov, kedy váš počítač môže potrebovať inštaláciu dodatočného ovládača. Ak máte k dispozícií kábel na pripojenie k internetu, odporúčame vám ho na inštaláciu použiť. Ak ste už online, zadajte do terminálu príkaz sudo apt-get install -y b43-fwcutter firmware-b43-installer. Ak kábel k dispozícií nemáte, odporúčame vám tento návod. Najjednoduchšie bude, ak po týchto príkazoch počítač reštartujete. Ak nájdeme wifi, ktoré nebude týmto príkazom opravené, samozrejme pridáme dodatočné návody.

Pri štarte pc nenaskočí voľba operačného systému

Ak ste Linux inštalovali ako dual-boot (Windows + Linux), po spustení pc by mala vyskočiť voľba operačného systému. Ak sa tak nestane a počítač priamo spustí Windows, najjednoduchšie bude to opraviť pomocou programu boot-repair. Vložte do pc USB, z ktorého ste Linux inštalovali. Ak ste už v Linuxe, ďalšie kroky opäť závisia od toho, či máte k dispozícií internet. Ak internet máte, viete boot-repair nainštalovať pomocou príkazov
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair
Ak internet nemáte, návod na inštaláciu nájdete na tejto stránke. Po inštalácií viete boot-repair spustiť pomocou Menu -> Boot-repair. Po spustení kliknite na "Recommended repair", počas opravovania potvrďte všetko pomocou OK a Yes. Ak ste offline, zobrazí sa niekoľko chybových hlášok. Je to ale v poriadku, oprava prebehne bez problémov. Po skončení opravy reštartuje pc, pričom nezabudnite včas vytiahnuť USB. Teraz by sa už výber operačného systému mal zobraziť.

Počítač nevie nájsť tlačiareň

Môže sa stať, že vaša tlačiareň potrebuje ovládač. Nemusíte ale použiť CD, ktoré ste k nemu dostali, ani zháňať ovládač po internete. Stačí, ak pôjdete do Menu -> Tlačiarne a stlačíte Pridať. Zvoľte vašu tlačiareň a potvrďte ju. Po zvolení ovládača "gutenprint" a typu "slobodný softvér" by mala začať inštalácia správneho ovládača. Keďže ale existujú stovky typov počítačov/notebookov a tlačiarní od rôznych výrobcov, nevieme vám garantovať, že to bude také jednoduché.

Program nie je preložený do slovenčiny

Aj keď je väčšina programov dostupná v slovenčine môže sa stať, že natrafíte na taký, ktorý preložený nebol. Respektíve môžete nájsť v zdanlivo preloženom programe nepreložené frázy. Ak chcete, môžete pomôcť program preložiť. Ak nie, musíte žiaľ program používať v angličtine. V programoch určených pre Linux zvyčajne nie sú žiadne skryté možnosti pre zvolenie jazyka, používa sa systémový jazyk Linuxu. Ak do tohto jazyka program preložený nebol, je použitá angličtina. Aj týmto projektom by sme chceli pomôcť pri prekladoch. Keďže sa na programoch neustále pracuje, nestačí ich preložiť raz, treba ich aktualizovať stále. O preklad sa starajú dobrovoľníci, týmto spôsobom môžete pomôcť aj vy.

Neviem otvoriť súbor s koncovkou .exe

Súbory s koncovkou .exe sú určené pre Windows. Ak ho chcete otvoriť v Linuxe, môžete to urobiť pomocou programu Wine. Môžete ho nainštalovať pomocou príkazu sudo apt-get install -y wine winetricks && winetricks dotnet40 corefonts. Tento príkaz vám automaticky nainštaluje aj .net, ktorý je často potrebný pre spúśťanie .exe cez Wine. Do priečinka používaného Wine sa môžete dostať cez /home//.wine/dosdevices/c:.

Nevidím skryté súbory

V Linuxe platí, že súbory a adresáre, ktorých názov začína bodkou, sú skryté. Ak teda chcete ukryť súbor, stačí ak po kliknutí pravým myšítkom zvolíte možnosť Premenovať a pred názov súboru dáte bodku. Zobrazovanie skrytých položiek môžete zapnúť a vypnúť pomocou klávesovej skratky Ctrl + H, alebo môžete ísť do Upraviť -> Nastavenia -> Zobraziť skryté a záložné súbory.

Neviem rozbaliť súbor

Môžete sa stretnúť s viacerými typmi zabalených súborov. Najbežnejšími sú .tar, .tar.gz, tar.bz2 .zip. Nech už je to ktorýkoľvek typ, nemusíte nič inštalovať, jeho rozbalenie je jednoduché. Môžete daný súbor buď otvoriť a kliknúť na Rozbaliť a vyberiete si cieľové umiestnenie rozbalených súborov, alebo ešte jednoduchším spôsobom je súbor neotvárať, iba naň kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť "Rozbaliť sem".

Inštalácia Linuxu sa zasekla na úplnom konci

Ak sa tesne pred ukončením inštalácie Linux zasekne v časti "Kopírujú sa záznamy o inštalácií", nezúfajte, nie je to veľký problém. Ide o úplne poslednú fázu inštalácie, keď sa iba vytvárajú nejaké záznamy. Po reštarte pc by mal Linux nabehnúť v poriadku.

Neviem prepnúť jazyk klávesnice

Vo Windowse ste sa možno zvykli prepínať medzi US a SK klávesnicou, kvôli niektorým znakom. V Linuxe môžete pridať ďalší jazyk cez Klávesnica -> Rozloženia. Ak budete mať na zozname viac ako 1 jazyk, na pravej strane systémovej lišty sa vám objaví nová položka so súčasným jazykom, napr "sk". Ak naň kliknete, prepne sa na ďalší jazyk, napr. "en".

V BIOSe neviem zvoliť spúšťanie z USB

Ako prvé by ste sa mali uistiť, že ste skutočne vytvorili bootovateľné USB, nie iba nakopírovali súbory. Návod na vytvorenie nájdete v tejto časti. Ak ani po správnom vytvorení USB ho v BIOSe nevidíte, skúste dať USB kľúč do iného vstupu. Znie to čudne, ale niekedy to fakt pomôže. Ak to predsa nepôjde, skúste použiť iný USB kľúč, chyba totižto môže byť aj v ňom.

Chcete pomôcť vy nám?

Čo tak napríklad niečo preložiť?

V prípade, že ovládate angličtinu, nám taktiež pomôže, ak sa zaregistrujete na oficiálnej stránke komunity Linuxu Mint a vo vašom profile zadáte, že ste zo Slovenska. Pomôže to spresniť používateľské štatistiky a budeme vidieť, že možno aj vďaka nám sa Linux Mint na Slovensku šíri (mapa používateľov fóra).

Najvďačnejší by sme boli, ak by ste o tomto projekte dáli vedieť svojím známym, alebo ho zdieľali rôznymi spôsobmi. Pomôžte nám zrušiť mýtus, podľa ktorého je Linux iba čiernou obrazovkou s príkazovým riadkom.