Tipy a Triky

Namiesto vypínania počítača ho uspite

Spustenie programu prvýkrát po naštartovaní pc môže trvať niekoľko sekúnd, opakované spustenia už nemajú toto oneskorenie. Oneskorenie môžete znížiť, ak počítač nebudete "vypínať" pomocou "Vypnúť", ale "Uspať". Tento spôsob taktiež skoro úplne vypne pc, bude mať iba úplne minimálnu spotrebu (max 1% za hodinu na priemernom notebooku), pri zapnutí sa ale Linux načíta oveľa rýchlejšie (do 5 sekúnd). Ak sa ale batéria notebooku vybije, vaše neuložené dáta môžete stratiť. Ak teda hrozí, že z dôvodu slabej batérie sa vám notebook môže vybiť (alebo stolový počítač vypnúť), radšej použite hibernáciu. Pomocou nej nebude mať notebook vôbec žiadnu spotrebu. Po opätovnom spustení pc sa otvoria programy, ktoré boli otvorené v momente uspania/hibernácie. S uspatým/hibernovaným notebookom môžete kľudne hýbať, nespôsobí to žiadnu škodu. Uspanie funguje najmä pri notebookoch, možno niektorých stolových počítačoch. Ak skúsite váš stolový počítač uspať/hibernovať a počujete, že sa chladič nevypol, nepoužívajte spánok, ale pc štandardne vypnite.


Nebojte sa ísť do nastavení

Väčšina programov má množstvo nastavení, ktorými si viete prácu zjednodušiť. Nebojte sa do týchto nastavení pozrieť a pozorne si ich prečítať. Budete prekvapení, koľko užitočných vecí nájdete. Ich prečítaním neviete nič pokaziť. Ak predsa máte pocit, že ste náhodou niečo stlačili alebo prepli a neviete čo, väčšinou stačí kliknúť na "Zrušiť", zmeny sa tým neuložia. Napríklad v LibreOffice nájdete nastavenia v Nástroje -> Možnosti. Aj samotný Linux Mint má v Ovládacom Paneli množstvo nastaviteľných vecí, nájdete ich v Menu -> Ovládací Panel.


Neodmietajte programy bez vyskúšania

Ak vám známy povie, že program x je na istý účel lepší ako y, dajte mu šancu, aj keď na daný účel už používate niečo iné. Nový program viete veľmi pravdepodobne pomocou Správcu Softvéru vyskúšať za pár minút, nemusíte po internete hľadať žiadne súbory na stiahnutie.


Hlasitosť sĺúchadiel a reproduktorov sa nastavuje nezávisle

Pri striedavom používaní slúchadiel a reproduktorov vstavaných do notebookov vás tak môže prekvapiť hlasná hudba, ako aj nevysvetliteľne tiché video. Ak máte zapojené slúchadlá, nastavujete ich hlasitosť. Ak ich nemáte napojené, nastavenia sa týkajú iba reproduktorov.


Terminál skrýva aj dĺžku vašich hesiel

Ak teda budete požiadaný o heslo v termináli a vy ho začnete písať, nič sa nebude meniť. Je to ale ok, len zapíšte celé heslo a potvrďte ho Enterom. Pri zadávaní hesla pre vstup do Správcu Softvéru a Správcu Balíkov to neplatí.


Z Linuxu Mint viete pristúpiť k dátam Windowsu

Ak ste si Linux nainštalovali do tzv. dual-bootu, čiže na počítači máte aj Windows, viete jednoducho kopírovať súbory oboma smermi, aj bez použitia USB alebo iného média. Windows nájdete po otvorení Domovského priečinka v ľavom stĺpci v sekcii Zariadenia. Plocha Windowsu sa nachádza na zväzku s Windowsom (pravdepodobne C) v adresári "Documents and Settings/<používateľské meno>/Desktop". Z Windowsu Linuxové súbory nevidíte.


Používajte bezpečné heslá obsahujúce veľké, malé písmená a čísla

Ideálne by bolo použiť aj nejaký znak. Úplne stačí ak na koniec pridáte výkričník, otáznik, alebo bodku. Taktiež sa snažte na všetkých stránkach používať iné heslo. Stačí, ak budete meniť len prvé písmeno. Napr. heslo do gmailu sa bude začínať na "g", heslo do skype na "s", zvyšok bude rovnaký. Nejde tak len o spojitosť s Linuxom, ale všetkými stránkami na webe.


Formátujte USB kľúče ako FAT32

Linux Mint poskytuje veľmi jednoduchý nástroj na formátovanie USB kľúčov, nájdete ho pod názvom "Formátovanie USB flash disku". Stačí vám zadať nový názov USB kľúča a typ súborového systému. Máte 3 voľby, výhody a nevýhody jednotlivých formátov sa vám objavia, ak prejdete kurzorom myši na formát. Prvým je FAT32. Jeho výhodou je kompatibilita na všetkých operačných systémoch a zariadeniach, nevie ale pracovať so súbormi väčšími ako 4GB. Taktiež odporúčame používanie tohto formátu v prípade, ak chcete na USB nahrať film a následne ho spustiť na TV. Druhým formátom je NTFS. Tento formát je kompatibilný s Windowsom, čiže ak dávate USB niekomu, kto používa Windows, mali by ste zvoliť tento formát. V inom prípade sa mu obsah USB nemusí objaviť. Na operačných systémoch Linux a OS X sa pri použití NTFS môžu objaviť problémy. Posledným formátom je EXT4. Ide o moderný formát, na ktorom máte aj nainštalovaný Linux. Nie je ale kompatibilný ani s Windowsom, ani OS X. Vyberte si tak formát na základe toho, na čo chcete dané USB používať, alebo komu ho dávate. Ak naň nechcete dávať súbory väčšie ako 4GB, mali by ste zvoliť FAT32.

Formátovanie USB


Nútené ukončenie programov

Ak sa vám stane, že niektorý program zamrzne a prestane reagovať, existuje viacero spôsobov, ako ho "zabiť". Ak nie ste fanušíkom zapisovania príkazov do terminálu, najjednoduchším spôsobom bude použitie Monitora systému. Nájdete ho na ľavej strane spodnej lišty, má formu 3 vodorovných čiarok. Kliknite na nich pravým myšítkom a zvoľte System Monitor. Vo vrchnej časti zvoliť procesy, pravým myšítkom kliknite na program, ktorý chcete ukončiť a zvoľte "Zabiť proces".


Skryté súbory

V Linuxe sú skryté súbory charakterizované bodkou na začiatku názvu súboru, napr. súbor ".mojsubor" je skrytým. Ak chcete permanentne zobrazovať skryté súbory, musíte v Upraviť -> Predvoľby zaškrtnúť možnosť "Zobraziť skryté a záložné súbory". Ak chcete skryté súbory vidieť/skryť len dočasne (po zatvorenie prehliadača), klávesovou skratkou na ich zobrazenie, resp. ukrytie je "Ctrl + H". To všetko platí aj pre adresáre.


Hľadanie súborov

Na hľadanie súborov a priečinkov máte k dispozícií v Linuxe Mint veľmi užitočnú a jednoduchú aplikáciu nazvanú "Hľadať súbory". Nemusíte pritom hľadať iba podľa názvu súboru. Na výber máte veľa možností, okrem iného môžete hľadať aj podľa veľkosti súboru, alebo podľa času poslednej úpravy. Tiež je určite užitočnou možnosťou hľadanie slov v obsahu textových súborov.

Hľadať súbory


Vytváranie snímok obrazovky

Ak chcete niekomu ukázať vašu obrazovku, najlepšou možnosťou je vytvoriť jej snímku (screenshot). Snímku celej obrazovky môžete vytvoriť klasicky pomocou klávesy PrtSc. Po jej stlačení si môžete zvoliť, kde chcete obrázok uložiť. Ak ale nepotrebujete celú obrazovku, iba niektoré okno, môžete použiť kombináciu Ľavý Alt + PrtSc. Ak chcete napr. označiť konkrétnu oblasť, ktorej snímku chcete vytvoriť, alebo chcete vytvoriť snímku s oneskorením, pomôže vám program nazvaný "Urobiť snímku obrazovky". V ňom nájdete niekoľko užitočných možností.


Výpis parametrov počítača

Ak chcete získať výpis parametrov počítača, existuje viacero spôsobov. V prípade, že potrebujete grafické rozhranie, odporúčame použiť program "hardinfo", ktorý sa nachádza v oficiálnych repozitároch, čiže sa dá jednoducho nainštalovať pomocou "sudo apt-get install hardinfo". Ak chcete získať jednoduchý textový výpis, odporúčame príkaz "sudo lshw" a parametre budú vypísané v termináli. Ak chcete tieto údaje zapísať do súboru, viete to tak urobiť pomocou "sudo lshw > ~/nazovsuboru". Súbor bude umiestnený hneď v domovskom priečinku.


Ako napísať písmená ako "ő" a "ü"

Ő a ű môžete zapísať pomocou klávesovej skratky Pravý Alt + Shift + nula (nad písmenami) a následne stlačíte buď o/O, alebo u/U. Krátke ö získate klávesovou skratkou Pravý Alt + Shift + "=" (kláves vpravo od nuly), následne opäť stlačte buď o, alebo u.


Ďalšie užitočné čítanie:

Ak sa o Linuxe Mint chcete naučiť ešte viac, pripájame niekoľko užitočných odkazov na ďalšie čítanie. Väčšina odkazov je v angličtine.

Oficiálna stránka Linuxu Mint, na ktorej môžete okrem iného nájsť informácie o novinkách v najnovších Linuxoch Mint alebo spôsoby, ktorými môžete vývoju pomôcť aj vy.

Oficiálna dokumentácia Linuxu Mint - obsahuje 45 stranové pdf s rôznymi tipmi a návodmi, ako čo najlepšie využiť potenciál Linuxu Mint. Je preložená aj do slovenčiny.

MATE Desktop - oficiálna stránka pre uživateľské prostredie používané v Linux Mint MATE (čítaj Ma-Tay), podľa ktorého je táto verzia Linuxu pomenovaná.

Príručky - rôzne príručky s návodmi ako vykonať isté činnosti. Príručky sú posielané užívateľmi, ktorí ich aj hodnotia. Podľa tohto hodnotenia sú aj zoradené. Vyzdvihli by sme prvé miesto, ktorým je vysvetlenie najužitočnejších príkazov používaných v príkazovom riadku.

Zoznam skratiek - ide o podobný zoznam skratiek ako bol spomenutý v predošlom odkaze, ale v tomto ich je viac. Sú prehľadne zoskupené a stručne vysvetlené niekoľkými slovami. Tieto príkazy platia aj pre ostatné Linuxové distribúcie, nie len Linux Mint.